Nurs’ta Risale-i Nur Enstitüsü


Bediüzzaman’ın doğum yeri olan Nurs köyünde, merhum Üstad’ın hatırasına bir Risale-i Nur Enstitüsü binası yapılmış, resmini gördüm, islamî mimarî üslubundaydı, çok beğendim. 1 Ağustosta törenle açılacakmış. Müslümanların töreni nedir? Ezan-ı Muhammedî okurlar, namaz kılarlar, Kur’an tilavet ederler; kaside, ilahî ve dinî neşideler, zikrullah, faydalı din kitaplarından kıraatler, arada misafirlere ikramda bulunulur. Faydalı sohbetler, vaazlar nasihatler, tanışma ve bilişme, kardeşlik ve muhabbet.
Bediüzzaman hazretleri 1960’da vefat ettiğinde birkaç tanıdık bir otomobil kiralamış Ankaradan Urfaya gitmiştik ama hükümetin emriyle cenaze bir gün önce kaldırılmış olduğundan yetişememiştik.
Aradan elli yıl geçtikten sonra Risale-i Nur Enstitüsünün açılışı için Nurs’a gitmek isterdim ama ağır seyreden bir soğuk algınlığından yeni ayağa kalkmış bulunuyorum. Uzun bir seyahate dayanamam sanırım.
Bediüzzaman Said Nursi hazretleri bütün ömrü boyunca şu değerlere hizmet etmiştir: İman… İslam… Kur’an… Şeriat… Ahlak ve fazilet… Ümmet…
Hem de nasıl hizmet… En korkunç zulümler, baskılar, eziyetler, tarassutlar, sürgünler altında… Beş parasız… İmkansız…
Hazret asla tâviz vermedi.
Bir gün bile Batı kıyafeti giymedi.
İslamî imamesini başından çıkartmadı.
Namaz kılarken cebinde (Zaten birkaç kuruştan veya liradan fazla parası, serveti olmazdı) resimli para bulundurmazdı.
Yeni yazıyı öğrenmedi, onunla yazdırmadı, okutmadı.
O gerçekten saf bir İslam kahramanı idi.
1960’da vefat etti. Risale-i Nurlar sadaka-i cariye olarak hizmet ediyor. İnsanlar bu mübarek kitaplardan İmanı ve İslamı öğrendikçe, namaza başladıkça ahlakını düzelttikçe Kiramen Kâtibîn melekleri Bediüzzamana inşallah sevap yazıyor.
Şöhretten hoşlanmazdı, pek ziyaretçi kabul etmezdi. Zalimler Urfadaki kabrini kırdılar, nâşını madenî bir tabuta koydular, askerî bir uçakla bilinmeyen/bilinen bir yere nakl ettiler. Bu esnada kardeşi Abdülmecid efendi yanındaydı.
Bediüzzamanı iyi ve doğru anlayarak peşinden gidenler, hizmetlerini devam ettirenler çok iyi bir yoldadır.
Gerçek Nurcu fitne fesat çıkartmaz… Gerçek Nurcu para toplamaz… Hele fukaranın ve mesâkînin hakkı olan zekatlara hiç el sürmez… Gerçek Nurcu başta gıybet olmak üzere lisan âfetlerinden ateşten kaçar gibi kaçar… Gerçek Nurcu lüks hayat sürmez, o alabildiğine mütevâzıdır… Gerçek Nurcu iman ve Kur’an hizmetlerini siyasete karıştırmaz… Gerçek Nurcu Allahın yeryüzünde şahidi, Resulullahın (Salat ve selam olsun ona) gönüllü ve ücretsiz askeridir… Gerçek Nurcunun kalbinde kine, husumete yer yoktur, o muhabbet fedâisidir… Gerçek Nurcu farzları eda eder, Sünnetleri yerine getirir. Cemaatten hiç ayrılmaz… Gerçek Nurcu bid’atlerden uzak durur. Gerçek Nurcu zaruriyat-ı diniyeden en ufak bir tâviz bile vermez…
Gerçek Nurcu iyi Müslüman, iyi insan, iyi vatandaştır.
Keşke yakın tarihimizdeki zalimler Bediüzzamana destek vermiş, ülkeyi Medresetü’z-Zehra’larla doldurmuş, Risale-i Nurlardaki Kur’anî ve Nebevî hikmetleri hayata geçirmiş olsalardı da memleket, millet ve devlet bu hallere düşmemiş olsaydı.
Bediüzzamana en ağır zulümleri yaptılar… Bir başka iman hizmetkarı Silistreli ŞeyhSüleyman Hilmi efendiyi engelleyip durdular, Şeyh Abdülhakim Arvasî hazretlerini sürgünlerde, gurbetlerde süründürdüler de ne oldu. Memleketin şu acınacak ve ağlanacak haline bakınız.
Allahtan ümid kesilmez. Sadık ve sâlih mü’minlerin yeri Cennet, muannid kafirlerin yeri Cehennemdir. Biz ebêdî hayatımızı ve saadetimizi kurtarmak için vesilelere yapışalım.
O vesileler nelerdir?
Sahih itikattır… Namaz ve sabırdır… İmana ve Kur’ana doğrudan veya dolaylı olarak hizmet etmektir… Evliyaullaha muhabbettir, onların nasihatlerini tutmaktır. Sünnetleri yerine getirmektir…
Bütün bunlar ihlasla yapılır. Merhum Üstad ihlas üzerinde çok dururdu.
Mehmet Şevket EYGİ
http://www.milligazete.com.tr/makale/nursta-risale-i-nur-enstitusu-172401.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: